Czy wypuszczać kota z domu?

Kot to doskonały towarzysz dla wielu z nas. Przygarniając kociaka musimy podjąć wiele różnych decyzji, na przykład jaką karmę wybrać, miejsce do spania, drapaki i zabawki. Powinniśmy też na tym etapie zdecydować, czy kot będzie cały czas przebywał w domu czy będzie też wychodził na dwór.

Jak podjąć właściwą decyzję? Wiele zależy od charakteru naszego pupila. Niektórych kotów, zwłaszcza przygarniętych z ulicy, w żaden sposób nie zdołamy na stałe utrzymać w domu, gdyż są one przyzwyczajone do życia „na wolności”. Inne zaś nie będą chciały opuścić wygodnego fotela lub będą się bały świata zewnętrznego.

Przede wszystkim zastanówmy się co będzie lepsze dla naszego pupila.

koty

REKLAMA:

Kot w domu – zalety i wady

Trzymanie kota cały czas w domu to z pewnością najspokojniejsze rozwiązanie dla nas. Cały czas mamy go w zasięgu wzroku, nie grożą mu absolutnie żadne niebezpieczeństwa. Wadą takiego rozwiązania jest z pewnością nuda, która może ogarnąć nawet najcierpliwsze zwierzę.

Bardzo niewiele czasu zajmie kotu poznanie całego domu, więc może chcieć urozmaicić sobie czas drapiąc meble, drąc firany i zrzucając przedmioty ze stołów. Jak temu zaradzić? Należy zapewnić kotu zabawki, którymi będzie mógł się bawić w dowolnym momencie.

Aby nie niszczył mebli warto zrobić lub zakupić drapak. Dobrym rozwiązaniem będzie też zapewnienie naszemu kotu towarzystwa do zabawy w postaci drugiego kota lub psa.

Kot z wolnego wybiegu

Wypuszczanie kotów na zewnątrz ma pewne niepodważalne zalety, lecz posiada też wiele wad. Z pewnością kot, który przebywa wiele czasu na świeżym powietrzu nie cierpi na brak ruchu, swobodnie może skakać po drzewach, obserwować otoczenie i bawić się do woli. Niestety, na zewnątrz czai się na naszego ulubieńca wiele zagrożeń, które musimy mieć na uwadze i przed którymi powinniśmy zabezpieczyć naszego kota.

Zanim wypuścimy kota na dwór zastanówmy się czy nasza okolica jest bezpieczna. O wiele mniejsze będzie ryzyko potrącenia naszego pupila przez samochód czy zgubienia się, jeżeli mieszkamy w małym miasteczku lub na wsi niż w dużym mieście. Należy też mieć na uwadze, że w naszym otoczeniu mogą roznosić się niebezpieczne dla kotów choroby zakaźne, jak kocia białaczka czy katar, oraz pasożyty.

Chcąc zabezpieczyć kota możemy zaszczepić go i zastosować środki działające przeciw kleszczom i pasożytom. Nawet podejmując te kroki nasz kot może po wypuszczeniu na zewnątrz może natknąć się na dzikie, agresywne koty lub psy. Rasowe koty mogą być narażone na kradzieże. Rozwiązaniem, które pozwoli naszemu kociakowi przebywać na zewnątrz w bezpieczny sposób jest wyprowadzanie go na spacery w specjalnych szelkach.