single

Mokra i sucha karma dla psa - która z nich jest lepsza?

Jednym z najtrudniejszych zadań stojących przed właścicielami psów jest dobór odpowiedniej karmy dla swoich pupili. Zdrowie czworonogów jest najważniejsze, dlatego należy poświęcić trochę czasu na wybranie optymalnego sposobu żywienia. Źle dobrana karma może skutkować pojawieniem się nadwagi, otyłości i wielu innych chorób, których można by uniknąć stosując dobrze zbilansowane żywienie. Wśród gotowych karm dla psów znajdują się karmy suche i karmy mokre. Każde z nich mają swoich zwolenników i przeciwników. Właściciele czworonogów często zadają sobie pytanie: która karma jest lepsza? Chcesz wiedzieć? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Suche i mokre karmy dla psów – różnice 
Jedną z najważniejszych różnic między karmą suchą a mokrą jest zawartość wody. Karma mokra jest o wiele bardziej wilgotna niż karma sucha. W karmie mokrej znajduje się do 75% wody, natomiast w karmie suchej jest jej jedynie 8%. Woda jest w żywieniu psa ogromnie ważna, dlatego jeśli podajemy mu karmę suchą, należy zawsze dbać o to, by pies miał stały dostęp do miski ze świeżą wodą. Odpowiednia ilość wody jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Kolejną różnicą między karmą suchą i mokrą jest ich kaloryczność. Generalnie karma sucha ma znacznie większą zawartość kalorii. W przypadku karmy mokrej na niską kaloryczność wpływa właśnie znaczna zawartość wody. W przypadku karmy suchej, ze względu na jej wysoką zawartość energetyczną, należy obowiązkowo przestrzegać odmierzonych porcji i w żadnym wypadku nie przekarmiać psa. Pamiętajmy przy tym, że jeśli zdecydujemy się zmienić rodzaj podawanej psu karmy, należy zachować jej dotychczasową wartość energetyczną.

Kolejną różnicą między karmą suchą a mokrą jest konsystencja. Karmy mokre mają znacznie twardszą konsystencję, z kolei karmy suche są bardzo miękkie.

Ostatnia różnica między karmą suchą a mokrą wiąże się po prostu z jej smakiem. 

Kiedy mokra, a kiedy sucha?
Z związku z tym, że karma mokra zawiera dużą ilość wody, jej podawanie jest zalecane zwłaszcza psom mającym problemy z układem moczowym. Znaczna ilość wody w karmie powoduje zintensyfikowaną produkcję moczu, co z kolei stymuluje pracę układu moczowego, chroniąc psa między innymi przed wytworzeniem się kamieni nerkowych czy zapaleniem cewki moczowej. Na pojawienie się problemów w obrębie układu moczowego narażone są zwłaszcza psy ras miniaturowych, dlatego dobrze jest stosować w ich diecie karmę mokrą.

Ze względu na spowolniony metabolizm, starsze i chore psy miewają problemy ze piciem odpowiedniej ilości wody. Dlatego jeśli zauważymy, że pies niechętnie podchodzi do miseczki z wodą, warto zastosować u niego żywienie mokrą karmą.

Dobierając naszemu pupilowi dietę, musimy koniecznie uwzględnić jego zapotrzebowanie energetyczne. Szczenięta mają wyższe zapotrzebowanie na kalorie niż psy dorosłe, podobnie jak psy dorosłe potrzebują więcej kalorii niż psy starsze. Bez względu na to, jaką karmę wybierzemy, pies powinien otrzymywać właściwą sobie dzienną porcję kalorii. Jeśli nasz psiak ma stosunkowo duży apetyt, dobrym pomysłem będzie podawanie mu karmy mokrej, ponieważ zmniejszymy ryzyko dostarczenia mu większej ilości energii niż jest w stanie wykorzystać. Pamiętajmy, że niewykorzystane kalorie są odkładane w tkance tłuszczowej, doprowadzając do powstania nadwagi i otyłości. Gdy jesteśmy właścicielem psa pracującego, wykazującego dużą aktywność fizyczną i mającego wysokie zapotrzebowanie energetyczne, najlepiej sprawdzi się karma sucha. Dzięki niskiej wilgotności, sucha karma dla psa jest bardzo skoncentrowana pod względem składników odżywczych, pozwalając na dostarczenie psu optymalnej ilości kalorii w niewielkiej porcji pożywienia.

W związku z tym, że granulki karm suchych są twarde, ich stosowanie może się nie sprawdzić w żywieniu psów z chorobami zębów i dziąseł. Karmy suche raczej nie będą się też nadawały dla psów starszych, które z powodu problemów z uzębieniem mogą nie chcieć przyjmować twardego pokarmu. Natomiast karma sucha zalecana jest wszystkim zdrowym psom, które nie mają kłopotów z uzębieniem – gryzienie twardych granulek wspomaga higienę jamy ustnej oraz powoduje usuwanie na bieżąco warstwy kamienia nazębnego. Karmy suche sprawdzą się zwłaszcza u psów ras małych i miniaturowych.

Ze względu na to, że karma mokra ma silniejszy zapach i większą smakowitość, jej stosowanie jest zalecane psom wybrednym oraz tym, które mają problemy z apetytem. W przypadku mokrej karmy istnieje większe prawdopodobieństwo, że pies zje swoją porcję. 

Karma sucha i karma mokra – która jest lepsza?
Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która karma jest lepsza, ponieważ każda z nich ma swoje mocne i słabe strony. Rodzaj stosowanej karmy powinien być każdorazowo dostosowywany do potrzeb żywieniowych konkretnego czworonoga. Żywienie niektórych psów wymaga stosowania wyłącznie mokrej karmy, zaś dieta innych powinna być złożona z karmy suchej. Jednak w większości przypadków optymalne jest stosowanie mieszanki karmy suchej i karmy mokrej – w proporcjach ściśle dostosowanych do wieku, płci, rasy i kondycji naszego podopiecznego.