single

Mokra karma dla psa - charakterystyka

Gotowe karmy dla psów stanowią pełnowartościowy posiłek dla naszych czworonogów. Producenci dbają o to, by ich karmy zawierały odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych dla psów składników odżywczych. Gotowe karmy dla psów dzielą się na karmy suche i karmy mokre. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat mokrych karm dla psów. 

Zalety żywienia psa mokrą karmą
Żywienie psa mokrą karmą ma szereg zalet. Podstawową cechą tego rodzaju diety jest duża ilość wody w pożywieniu. Sprawia to, że taki pokarm jest najbardziej zbliżony do naturalnego pożywienia zwierząt mięsożernych. Karmy mokre zawierają optymalną zawartość składników odżywczych odpowiednich dla mięsożerców – utrzymane są w nich prawidłowe proporcje białek, tłuszczy i węglowodanów, przy jednoczesnym ograniczeniu składników pochodzenia roślinnego. Mokre karmy zasadniczo są dla psów smaczniejsze, co sprawdza się w żywieniu zwierząt wybrednych i i takich, które nie chcą jeść suchej karmy. Dzięki sporej zawartości wody, mokre karmy idealnie nadają się dla ras miniaturowych, u których często występują schorzenia nerek i problemy układu moczowego. Mokre karmy charakteryzują się mniejszą wartością kaloryczną niż karmy suche, dzięki czemu zalecane są w karmieniu psów z nadwagą i otyłością. Karmy mokre pakowane są w niewielkie, hermetycznie zamknięte saszetki, co zwiększa wygodę karmienia i sprawia, że podawane psu porcje zawsze są świeże. Takie opakowanie nie tylko zapewnia długą świeżość produktu, lecz także umożliwia producentowi zrezygnowanie z konserwacji chemicznej. Surowce, z których wytwarzane są mokre karmy, nie ulegają dużemu przetworzeniu, przez co pokarm jest całkowicie bezpieczny dla psów.

Karmienie psa mokrą karmą
Odpowiednio dobrana mokra karma spełnia wszelkie potrzeby żywieniowe naszych czworonogów. Pełnoporcjowe mokre karmy dostarczają psom wszystkich zalecanych składników odżywczych. Karmienie psa gotową karmą pozwala przy tym zaoszczędzić właścicielowi mnóstwo czasu, który musiałby przeznaczyć na domowe przygotowywanie psich posiłków. Wybierają mokrą karmę pamiętajmy, by zdecydować się na taką z dobrym składem, zawierającą pełnowartościowe składniki wyłącznie naturalnego pochodzenia.

Jak wybrać mokrą karmę?
Dobór odpowiedniej karmy to jedno z podstawowych zadań stojących przed opiekunem czworonoga. Kwestia zdrowia naszego podopiecznego jest kluczowa, dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by nasz pies odżywiał się prawidłowo. W sklepach znajdziemy mnóstwo rodzajów mokrej karmy dla psów. Musimy wiedzieć, że nie każdy rodzaj karmy będzie nadawał się dla naszego pupila. Wybierając karmę musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek psa. Inny rodzaj karmy będzie odpowiedni dla szczeniąt, inny dla psów dorosłych, a jeszcze inny dla seniorów. Podstawową różnicą jest wartość energetyczna porcji karmy. Z racji intensywnego rozwoju i dużej aktywności fizycznej, szczeniaki potrzebują więcej kalorii niż psy dorosłe. Z kolei psy starsze, mające ponad 7 lat, powinny otrzymywać pokarm o obniżonej kaloryczności ze względu na zmniejszoną intensywność procesów metabolicznych. Kolejnym czynnikiem, który musimy mieć na uwadze wybierając mokrą karmę, jest rozmiar naszego pupila. To ważne zwłaszcza w przypadku większych ras, które niekiedy przejawiają predyspozycje do tycia. Jeśli nie wiemy, jaka dzienna porcja będzie odpowiednia dla naszego psa, wartko skorzystać z porady żywieniowej u lekarza weterynarii. Weterynarz dobierze taką ilość mokrej karmy, dzięki której dostarczymy psu wszystkich składników odżywczych, a jednocześnie go nie przekarmimy. 

Mój pies nie chce jeść mokrej karmy!
Zdarzają się przypadki, gdy pies nie jest zbytnio zainteresowany jedzeniem mokrej karmy. Żywienie tak wybrednego psa stanowi dla właściciela spore wyzwanie. Jeśli przyzwyczaimy naszego czworonoga do domowego żywienia, nie dziwmy się później, że zwierzę nie chce jeść gotowej karmy. Niedopuszczalnym błędem jest przy tym podawanie psu jedzenia z naszego stołu – takie pożywienie w żadnym wypadku się dla niego nie nadaje. Istnieją pewne metody, dzięki którym możemy sprawić, że pies przekona się do jedzenia mokrej karmy. Pierwszym z nich jest ograniczenie przysmaków. Częstym błędem żywieniowym, popełnianym zwłaszcza przez niedoświadczonych opiekunów, jest nagradzanie psa smakołykami przy każdej możliwe okazji. Nic dziwnego, że pies, który co chwilę dostaje przekąskę, nie chce później zjeść porcji mokrej karmy. Innym błędem jest zbyt częste podawanie porcji mokrej karmy. W przypadku większości psów w zupełności wystarczy karmienie czworonoga raz dziennie. Jest to zgodne z psią naturą, którą nasz pupil odziedziczył po swoich polujących raz dziennie przodkach. Gdy zauważymy, że pies nawet nie tknął swojej porcji, spróbujmy zabrać miskę i podać mu karmę za godzinę lub dwie. Prędzej czy później pies zgłodnieje na tyle, że nie będzie w stanie oprzeć się pachnącej porcji czekającej na niego w miseczce. Pamiętajmy też, by nie dodawać do miski większej ilości karmy niż zalecana, ponieważ możemy w ten sposób doprowadzić do pojawienia się u naszego podopiecznego problemów z nadwagą.