single

Skład karmy dla psów - co powinien zawierać?

Wielu z psich właścicieli preferuje gotową, suchą karmę, jako pełnowartościowy posiłek dla swojego czworonoga. Jednak, czy wszystkie karmy dostępne na rynku mają odpowiednią ilość mięsa, sprawiającą, że karma jest dobrej jakości? Otóż, niestety tak nie jest. Dlatego musimy bacznie zwracać uwagę na skład psiej karmy – zwłaszcza karmy pochodzącej z supermarketów i posiadającej w swoim składzie jedynie 4% mięsa. Warto dostosować karmę do indywidualnych potrzeb psa, np. wziąć pod uwagę wiek, tryb życia. Na co zwrócić uwagę i co powinna zawierać dobra karma?

Zwierzęce źródło białka

      Często stosowanym chwytem marketingowym jest wypisywanie w składzie karmy: „świeże mięso”. Zazwyczaj to mięso jest świeże, ale przed procesem suszenia, w związku z tym mylnie podawane są ilości tego mięsa w karmie. Najlepiej jakby w składzie karmy widniał napis: „dehydratyzowane mięso z kurczaka”, czyli po prostu suszone mięso. Białka są jednym z najważniejszych składników odżywczych, ponieważ biorą udział w budowie i odnowie komórek oraz biorą udział w regulowaniu procesów metabolicznych i immunologicznych. Warto wprowadzić do diety psa białko pochodzenia roślinnego, znajdującego się np. w glutenie pszennym, izolacie sojowym lub glutenie kukurydzianym.

Witaminy, mikroelementy i substancje dodatkowe

Dobrze, aby karma zawierała witaminy, takie jak A, D3, E oraz makro i mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia.  Zaleca się, aby karma posiadała lecytynę oraz drożdże piwne , które utrzymują skórę w dobrej kondycji, zabezpieczają również jelita i wspomagają układ odpornościowy. Warto zwrócić uwagę, aby karma nie zawierała dodatków pszenicy, czy soi, sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. Kama powinna zawierać również wartościowe oleje, które wspomagają wchłanianie się pożywienia.