single

Zasady żywienia psów

Przygarniając nowego, czworonożnego członka rodziny pod nasz dach, zaczynamy się zastanawiać jaki sposób i rodzaj żywienia zapewni naszemu psu pełnowartościowe posiłki, bogate we wszystkie niezbędne mikroelementy. Czym karmić psa, by był zdrowy i pełen energii? Jaką karmę stosować? Teorii na temat żywienia psów jest bardzo wiele. Jednak jest kilka podstawowych zasad przyjmowanych i opracowanych przez specjalistów.

Podstawowe zasady

Najważniejszą zasadą w żywieniu psa jest dostosowanie diety psa do jego wieku, rasy, trybu życia, a także specjalnych potrzeb. Co najważniejsze, ludzie często nie zdając sobie sprawy podają psu tzw. „resztki po obiedzie”. Trzeba pamiętać, że to co dobre dla człowieka, nie zawsze jest dobre również dla czworonoga.  Ponadto psy bardzo źle znoszą zmianę diety – do nowego pożywienia przystosowują się około sześciu tygodni. Kolejną niezwykle ważną czynnością, o której musimy pamiętać, jest zapewnienie naszemu pupilowi dostęp do świeżej i czystej wody.

Karma dla psa powinna zawierać dużą ilość mięsa, a co za tym idzie białka. Dodatkowo bardzo ważna w pożywieniu jest zawartość węglowodanów, witamin i mikroelementów , a także tłuszcze.

Metody żywienia

Psa karmi się od 1 do 3 razy na dobę, tzn. przykładowo psy pracujące i szczeniaki powinny dostawać posiłek 3 razy dziennie, natomiast pozostałym psom wystarczy jeden posiłek. Nasze czworonogi powinniśmy karmić o stałych porach w ciągu dnia. Ważne, aby pies posiadał dwie miski – jedną na wodę, druga na pożywienie.

Posiłki dla psa możemy przygotowywać samodzielnie, o ile mamy na tyle czasu, żeby doskonale zbilansować posiłek. Możemy również sięgnąć po gotowe produkty takie jak karmy mokre, czy suche, a także różnego rodzaju przekąski. Karmy mokre są najbardziej zbliżone do naturalnych zdobyczy naszych mięsożerców. Zaspokajają również zapotrzebowanie na wodę. Karmy suche dostarczają więcej energii niż karmy mokre, wspomagają utrzymanie zdrowej jamy ustnej i są łatwe do podania.